Pompy ciepła

Pompy ciepła są coraz popularniejszym sposobem na ekologiczne i energooszczędne zapewnienie ciepła w domu. Nie są one typowymi urządzeniami grzewczymi. Nie produkują one energii cieplnej, ale pobierają ją ze środowiska i transportują do domowej instalacji grzewczej (pozwalają skorzystać z potencjału energetycznego, jaki drzemie w środowisku naturalnym – w wodzie, gruncie i w powietrzu). Pompa ciepła doskonale wpisuje się w filozofię energooszczędnego oraz przyjaznego dla środowiska naturalnego, inteligentnego budownictwa mieszkalnego. Stanowią one jedno z najbardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań, jakie jako właściciele nieruchomości mieszkalnych możemy zastosować.

Dzięki pompom ciepła możesz zimą ogrzać powietrze w swoim domu, a latem je ochłodzić. Zapewniają one ciepłą wodę użytkową przez cały rok.  Urządzenia te możesz też wykorzystać do ogrzania wody w przydomowych basenach. Idealnym połączeniem pod kontem ekonomii jest wykonanie instalacji pompy ciepła współpracującej z instalacją fotowoltaiczną budynku.  

Pompa ciepła składa się:

– ze źródła dolnego – elementy pompy (rury kolektora), które pobierają bezpośrednio ciepło (czerpią energię) z gruntu, wody lub powietrza

– z pompy – pozwala na przechwytywanie zmagazynowanej energii

– ze źródła górnego – czyli instalacji grzewczej w pomieszczeniach z odbiornikami ciepła np. ogrzewania podłogowego, grzejnikowego, klimakonwerterów.

Pompy gruntowe to pompy których kolektory zainstalowane są w gruncie i stamtąd pobierają energię. Są to urządzenia które dzięki wykorzystaniu określonych zjawisk fizycznych pobierają energię z głębi ziemi i przetwarzają ją na energię cieplną wykorzystywaną do ogrzewania budynków lub podgrzania ciepłej wody użytkowej. Pompy takie są również nazywane solankowymi lub glikolowymi (z uwagi na czynnik roboczy krążący w obiegu pompy).

Pompy ciepła gruntowe mogą współpracować z wymiennikiem (kolektorem):

  • poziomym (z kolektorem poziomym) – kolektor składający się z systemu rur z tworzywa sztucznego zakopanych na głębokości około 1,5 – 2 m pod powierzchnią terenu. Czynnikiem roboczym jest roztwór glikolu.
  • pionowym (z kolektorem pionowym) – rurami polietylenowymi, wpuszczanymi w odwiert, najczęściej na głębokość 100 m (stosuje się również głębsze odwierty).

Zastosowane w gruntowych pompach ciepła rozwiązania pozwalają na podniesienie temperatury czynnika roboczego krążącego w obiegu wewnętrznym pompy (za pomocą sprężarki) do temperatury pokojowej. Ciepło które powstaje jest oddawane w skraplaczu, a czynnik roboczy trafia do zaworu rozprężnego, w którym następuje obniżenie jego ciśnienia, jak i temperatury. W takim stanie czynnik dociera do parownika, gdzie odbiera ciepło z gruntu, a następnie przechodzi do sprężarki.

W budowie pompy gruntowej można wyróżnić podstawowe elementy:

  • dolne źródło z kolektorem odbierającym ciepło z gruntu,
  • wymiennik ciepła (parownik), pobiera on ciepło z obiegu kolektora a następnie transportuje do obiegu wewnętrznego pompy,
  • sprężarkę,
  • wymiennik ciepła (skraplacz), pobiera ciepło z obiegu wewnętrznego pompy i dostarcza je do obiegu górnego źródła (instalacji grzewczej),
  • górne źródło (instalacja ogrzewania z niskotemperaturowymi odbiornikami ciepła, np. podłogówką czy grzejnymi panelami ściennymi),
  • zawór rozprężny.

Zalety pomp gruntowych – największym atutem pomp gruntowych jest wysoka, dodatnia temperatura ziemi w sezonie grzewczym, praktycznie niezależna od aury za oknem. Im głębiej w grunt, tym jest ona wyższa.

Wady pomp gruntowych – minusem pomp gruntowych jest konieczność wynajęcia specjalistycznego sprzętu do wykonania odwiertów, a w przypadku kolektorów pionowych konieczność posiadania dużej działki oraz związane z tym koszty instalacji.

Jednymi z najczęściej wybieranych typów pomp ciepła ze względu na wysoką ich skuteczność oraz najmniej inwazyjny montaż są pompy ciepła powietrze-woda. Montaż tego typu pompy jest znacznie mniej skomplikowany niż pomp gruntowych. Do działania pompy ciepła powietrze-woda nie jest potrzebne dodatkowe pomieszczenie na kotłownię czy miejsce do magazynowania opału. Dolnym źródłem ciepła takiej pompy i jednocześnie nośnikiem ciepła jest po prostu powietrze. Wentylator przetłacza je przez parownik, w którym część energii cieplnej powietrza przejmowana jest i przekazywana do systemu grzewczego budynku oraz podgrzewania ciepłej wody.

Tego typu urządzenia są również pożądanym rozwiązaniem dla osób, które modernizują swe domy, inwestują w nie i remontują. Instalacja powietrznej pompy ciepła w żaden sposób nie wpływa na zadbany ogród, nie niszczy zieleni wokół domu. Istnieje też możliwość wykorzystania zamontowanego już wcześniej podgrzewacza ciepłej wody użytkowej ale nie każdy zasobnik będzie prawidłowo współpracował z pompą ciepła – przede wszystkim nie może być zbyt mały. Decydując się na montaż pompy ciepła, latem można wykorzystać ją do chłodzenia pomieszczeń budynku (działa jak klimatyzacja).

W przypadku pomp ciepła typu woda – woda źródłem energii cieplnej są wody gruntowe. Do pracy takiej pompy potrzebna jest m.in. studnia czerpna z pompą ssącą lub studnia zrzutowa. Znajdująca się w studni pompa głębinowa, pompuje wodę ze studni czerpalnej do pompy ciepła. Ciepło zawarte w wodzie gruntowej służy do odparowania czynnika ziębniczego a wynikiem tego jest ciepło służące do ogrzania budynku i ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła wraz z prawidłowo wykonaną instalacją to inwestycja na lata dlatego warto postawić na sprawdzonego instalatora który ją zamontuje. Przeprowadzimy wizję lokalną i doradzimy jaką pompę ciepła wybrać. Zapewnimy profesjonalny montaż i opiekę serwisu.

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

Scroll to Top